Skip to content

Jak sázet tulipány

Kdy sázet

Tulipány, kvetoucí na jaře, je třeba zasadit již o půl roku dříve, to znamená v období mezi zářím a listopadem. Říká se “Děti do školy, cibule do země” a je to vlastně krásná a praktická rada, kterou si snadno zapamatujete. Důvod je jednoduchý: cibule tulipánů potřebují zakořenit dřív, než půda zamrzne, zároveň pak chtějí přes zimu promrznout, aby je na jaře teplo a sluníčko vytáhlo ven.

Kam sázet 

Ještě než se vrhnete na sázení, všechny cibule řádně prozkoumejte, zdali nejsou napadené plísněmi. To proto, aby nedošlo k zavlečení chorob nebo škůdců do zahrady. Krom toho by vám samozřejmě tulipány nevykvetly.

Obecná rada je, že cibule byste měli sázet do hloubky o velikosti přibližně 2-3 násobné výšky samotné cibule. Neboli pro lepší představu si dáte na sebe dvě až tři cibule a to je ta hloubka, do které je zasadíte (to znamená výška cibule tulipánu o 4 cm napovídá, že byste ji měli uložit do 10-12 cm hloubky). I zde je důvod jednoduchý, cibule potřebují dostatek prostoru pro vývoj své jak podzemní tak nadzemní části, zároveň musí být schopné přijímat z půdy dostatečné množství vody a živin. 



Cibule můžete sázet do záhonů, trávníků i nádob.

V případě záhonů se hodí udělat si brázdu a do ní cibule sázet jednu vedle druhé. Při sázení do trávníků se nám nejvíce osvědčil cibulovrt (který najdete v našem e-shopu). S ním je sázení hračka, hotovo máte raz dva a ještě je to zábava! Pokud cibulovrt nemáte, odloupněte vrchní část trávníku, vyhlubte jamku, nakypřete půdu, zasázejte cibule a hezky opačným způsobem zase zpátky – travnatým drnem všechno hezky přikryjte. A nakonec co se týká nádob – můžete použít jakoukoli, která poskytne cibulím dostatečný prostor a kde zajistíte odtok přebytečné vody. Nejlepší je sázet do nádob z přírodních materiálů jako je dřevo nebo kamenina, bez problému můžete ale použít i klasické plastové truhlíky či květináče. Můžete je poté přikrýt chvojím nebo slámou, tulipány sice rády mráz, ale čeho je moc toho je příliš a v malé nádobě přece jen nejsou tak chráněni jako v záhonu či trávě.


Obecně lze říci, že tulipáni (ano páni) mají rádi výživnou půdu bohatou na humus, která zároveň bude dobře propustná. To zní sice komplikovaně, ale není, zvládnete to levou zadní. Stačí půdu dobře prokypřit (ideálně pár týdnů před sázením, aby si to sedlo a slehlo), smíchat s kompostem a pískem – čímž zajistíte výživnost a propustnost, zasázet a pak už jen zasypat půdou. Můžete lehce udusat, ale opatrně, ať cibulím neublížíte. A je to!

Co se týká stanovišť, nejvíce vděčná vám většina tulipánů bude za polostinné umístění. Rané tulipány (ty, co kvetou v březnu a začátkem dubna) můžete vysázet i pod koruny stromů, pokvetou dřív než se stromy zazelení.

Zalít či nezalít?

A poslední rada na závěr, týká se zálivky. V období podzimu bývá dostatek přirozených srážek, a tak můžete zalít jen ty tulipány zasazené do nádob (pokud na ně neprší). Přes zimu jen nechce jak jsou, zrovna spí zimním spánkem, tak ať je neprobudíte. Na jaře je můžete opět mírně zavlažit. Větší zalívaní se hodí pak i v případě záhonů v období květu v případě, že se tulipánům nedostává dostatečného množství přirozených srážek.

**************************

Tak a je to (líp než Pat a Mat), držíme palce! Dejte nám vědět, jak se vám to povedlo, jsme zvědaví a uděláte nám radost!