Teplá zima mate cibule

Zažíváme jednu z nejteplejších zim v novodobé historii. Bio-hodiny uvnitř cibulí tikají podle okolní teploty a nyní tak lezou ven. Některé dříve, než bychom chtěli. 

Ve výhledu do konce února je nadále teplé počasí. Dá se tedy očekávat, že i tulipány do konce února značně povyrostou. Pokud bude teplý i březen, tak vykvetou o více než měsíc dříve, než je obvyklé. To je ta lepší varianta.

Dnes ale člověk s počasím nikdy neví, pokud dorazí v březnu mrazy, máme pár doporučení, co s tím:

Sněženky, krokusy, modřence a některé narcisy jsou vůči zimě celkem odolné. Tulipány jsou k poškození mrazem obecně náchylnější. Hlavně v momentě, kdy vytvoří poupě. 

Teploty kolem nuly zarazí růst, ale cibule nijak neohrožují. Sníh také nepředstavuje hrozbu, naopak spíše izoluje.

Pokud však denní teploty klesnou pod 2 stupně nebo bude docházet k náhlým propadům pod 10 stupňů, doporučujeme cibule něčím přikrýt. Kreativitě se meze nekladou, my používáme nejčastěji ořezané větve z jehličnanů.

V případě, že přeci jen mráz květ poškodí, nezoufejte. Nechte listy vegetovat dokud budou zelené a cibule vykvetou příští rok. 

My jsme optimisti a věříme, že si i letos cibule s nestandardní zimou poradí. Klidně se na nás obraťte s případnými dotazy a budeme i rádi za vaše postřehy s letošní zimou.